Splendoare în iarbă

Postat pe 14 iulie 2019

„Splendoare în iarbă” este titlul unui celebru film american de dragoste din anul 1961, câștigător al Premiului Oscar, cu Natalie Wood și debutantul Warren Beatty.

Titlul se potrivește perfect cu prestația Simonei Halep în recent încheiatul turneu pe iarbă de Grand Slam de la Wimbledon. A fost prea frumos și a fost chiar adevărat, Simona este noua campioană de la All England Lawn Tennis & Crockett Club. Învinsa ei din finală se numește Serena Williams și a câștigat de 7 ori acest turneu. În finală a fost depășită la toate capitolele, din primul și până la ultimul game al meciului. Serena nu a lăsat nici măcar un game impresia că ar putea să câștige turneul pentru a opta oară. Simona nu a lăsat-o, a ținut-o cum se ține un leu feroce în cușcă de fier zăvorâtă cu șapte lacăte. Tenisul Simonei a fost peste orice prestație a adversarelor la Londra în acest început de iulie. Ne pare rău că spectacolul din finală s-a terminat în doar 56 de minute și două seturi, în loc de 2-3 ore, cu multe răsturnări de situație, dar rezultatul final este pe deplin meritat de Simona, care a greșit numai 3 mingi în tot meciul.

Simona Halep s-a proclamat „Ducesă de Wimbledon” într-o zi de 13 iulie, care i-a purtat noroc.

Orice traseu la Wimbledon sau alt turneu de G.S. este greu, nu neapărat trebuie să joci doar împotriva capilor de serie, ca să se spună că ai câștigat pe merit. În semifinale și finală Simona a spulberat două jucătoare din top 10, pe Elina Svitolina cu 6-1, 6-3 și pe Serena Williams cu 6-2, 6-2. Singurul set pierdut în acest turneu a fost în meciul cu Mihaela Buzărnescu din turul II. În turul III a eliminat-o pe Viktoria Azarenka, dublu-câștigătoare la Australian Open și fost număr 1 WTA.

66470006_2449128501814397_2250043309500137472_n66513046_2449128315147749_7970692271756541952_n66780965_2450505198343394_8992524485361926144_o

Autor: betino31

Visător incurabil, îmi place să copilăresc și mai ales să le redau și altora amintiri dragi din copilărie, cărți, reviste, jocuri, filme de care n-au mai auzit de zeci de ani.